Ergenlik Öncesi Vajinal Kanama Nedenleri

Ergenlik öncesi vajinal kanama nedenleri nelerdir? Doğumdan sonraki ilk 15 günlük süre içerisinde kız çocuklarında kısa süreli vajinal kanama olabilir. Bunun nedeni anneden plesenta çocuğa geçen hormonların doğu takiben kesilmesidir. Bu kanama normal kabul edilir. Kız çocuklarında ilk adet kanaması ortalama 12 yaş civarında görülür. İlk adet kanamasının 8 yaşından önce görülmesi ya da 16 yaşına kadar adet kanamasının başlamaması normal değildir. 

Ergenlik öncesi görülen vajinal kanama nedenleri

Erken ergenlik durumunda vajinal kanama görülebilir. Erken ergenliğin nedenleri arasında merkezi sinir sistemi tümörleri, travmalar ve enfeksiyon gibi nedenler bulunmaktadır. 

Ergenlikten önceki vajinal kanamanın önemli bir nedeni de vajinadaki yabancı cisim varlığıdır. Bu durumda kanama akıntılı ya da akıntısız olabilir. 

Bir diğer neden genital bölgeye uygulanan travmadır. Özellikle ata biner tarzda olan düşmelerde  vulva  zarar görür.

Enfeksiyonlar da küçük kız çocuklarındaki vajinal kanamaların en sık görülen nedenlerindendir. Küçük kız çocuklarında östrojen hormonu yokluğundan dolayı  vajina savunmasının yetersiz olması enfeksiyon oluşumunu daha kolay hale getirir.

Ergenlik öncesi kızlarda çok nadir görülen genital bölgedeki tümörler de kanama nedeni olabilir. 

 

Kaynak Kodu acıklama

Yorum (0)