Yusuf

Kulunç nasıl geçer?

Hocam sağ kürek kemiğimin üzerinde 6 aydır geçemeyen bir kuluncum var. Geçen bahar oluştu, yaz geçti hala var. Bu nasıl geçer? kulunç kırma nedir? faydası olur mu? Teşekkürler şimdiden.

Editör 16.10.2020

Kulunç, gerilim sonucu kasılmış olan kasların gevşememesi durumudur. Adele içinde sert düğümcükler şeklinde hissedilir. Genellikle boyun ve sırt bölgesinde oluşur. Kuluncun ağrı dışında hiçbir zararı yoktur. Kaslara aşırı yüklenme, psikolojik nedenler, aşırı gerginlik, stres, yanlış oturma pozisyonları, hareketsiz yaşam tarzı, rüzgarda kalmak gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Kasılı olarak kalmış ve gevşeyememiş olan kas demetlerinin, sert bir şekilde masaj yoluyla yumuşatılmaya çalışılmasına halk arasında kulunç kırmak adı verilir. Kulunç tedavisinde gevşeme ve egzersiz hareketleri yapılmalı, stresli ortamlarından uzak durulmalıdır. Soğuk ve sıcak uygulamalar, masaj, fizik tedavi, kuru iğne tedavisi, şok dalga tedavisi, gerilme ve gevşeme egzersizleri kulunç tedavisinde kullanılan başlıca yöntemlerir. 

Uzman

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Impedit, inventore quis. Ab aspernatur dicta eligendi excepturi laborum, nam nemo optio, pariatur perferendis quaerat quasi quis ratione, reiciendis saepe velit voluptatibus.