Bel Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Bel ağrısı neden olur sorusundan önce ağrının tam olarak nerde olduğunu tanımlamanız gerekir. Sırttaki ağrıyı bu ağrı türüne dahil edilmez ve iki ağrının da sebepleri çok farklıdır. İnsanların sırt kısmının alt tarafından kalçanın başlangıcına kadar bölge de herhangi bir problemden dolayı kişinin ağrı çekmesine bel ağrısı denir. Böbrekteki, pankreastaki, ince bağırsaktaki veya bağırsaklardaki gazdan dolayı da belinizde ağrı olduğunu hissedebilirsiniz. Bu tür problemlerdeki gibi ağrıları yaşayacağınız gibi sırt bölgesinde yer alan kemiklerde, eklemlerde, kaslardan dolayı da ağrıyı hissedebilirsiniz. Bu yüzden doktorlar tam bir teşhis koymak amacıyla ileri düzey tıbbı tetkikler uygular. MR, tomografi gibi ileri düzey tetkiklerin sonucuna göre doktorunuz sizlere bir tedavi planı sunar. 

Özellikle ileri yaşlardaki insanlarda görülen hastalık geniş bir perspektife sahip olduğu için belinizdeki ağrıların birçok sebebi olduğu gibi birçok tedavi yöntemi de bulunur. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre bu şikayet ile gelen hastaların büyük bir çoğunluğuna bel fıtığı teşhisi konsa da kireçlenme, romatizma, eklemlere bağlı problemler, kanal dağılması, tümör bu ağrıya sebep olabilir. Peki bu ağrı neden oluşur?

Bel Ağrısına Sebep Olan Unsurlar

Bel ağrısı nedenleri olarak sunduğumuz başlıklar doktorlar tarafından en çok sebep olduğunu düşündüğü unsurlardır. Bu unsurların dışında da bu ağrıyı hissedebilirsiniz bu yüzden uzman bir doktora gidip muayene olmanızı tavsiye ederiz. Sinir tahrişleri, belin zorlanması, kasların kasılması ve omurilikteki sinirlerin köklerinde meydana gelen sorunlar gibi unsurlar en çok görülen unsurlardır. Fakat bunların dışında da birçok unsur bulunur.

Sinir Tahrişleri

Belinizde yer alan omuriliklerinden cildinizin her noktasında bulunan sinirler zarar görebilir. Mekanik basınç nedeniyle tahriş olan sinirler iltihap olur. Bunun sonucunda kemiklerde problemler, disk hastalığı ve zona enfeksiyonu gibi sağlık problemleri oluşabilir.

Belin Zorlanması

Bel ağrısı nedenleri arasında en çok bu bölge zorlandığı için gerçekleşir. Bu bölge de bulunan kaslar, tendonlar, bağlar gibi yumuşak dokuların zarar görmesi sonucu oluşur. Bazı hastalarda bu yumuşak dokularda mikroskobik yırtılmalar meydana gelebilir.

Artrit

Bel ve kalça eklemlerini etkileyebilen bir artrit türü olan spondiloartropatiler birçok hastalığa sebep olur. Bel bölgesinde ağrılar dışında ankilozan spondilit, inflamatuar bağırsak hastalığı, psoriatik artrit gibi hastalıkların temel sebebidir.

Lomber Radikülopati

Bel bölgesinde omurların daha rahat hareket sağlaması için diskler bulunur. Bu disklerin zarar görmesi bel bölgesinde ağrıya sebep olabilir. Lomber Radikülopati’de disklerin zarar görmesi ile oluşan sinir tahrişlerine verilen addır. Bu sinir tahrişi şiddetli bel ağrısına sebep olabilir.

Kemik Ve Eklemler

Bu bölgede yer alan kemiklerin baskı yapması, kemik ve eklemlerin koşulları ayrıca hasar görmesi bel bölgesinde ağrıya sebep olur. İnsan belinde yer alan bel omurlarının genişlemesi veya yer değiştirmesi kemik baskısı oluşturduğu için ağrı yapar. Zarar görmesi, tahriş, doğum esnasında yapılan hatalar gibi sebeplerden dolayı kemik ve eklemlerin bulunduğu koşullarda sizlere acı yaşatabilir.

Bel Ağrısına İyi Gelen Yöntemler Nelerdir?

Bel ağrısı için doktora giden hastalara doktorlar birden fazla tavsiyelerde bulunur. Aşağıda yer alan uygulamalar uzman doktorlar tarafından önerilen ve doğru yapıldığı zaman sizlere zararı olmayan yöntemlerdir. Bu yöntemleri uyguladığınız zaman bel bölgesindeki ağrıları geçici veya kalıcı olarak geçirebilirsiniz. Bu uygulamaları doktorunuza danışarak yapmanızı tavsiye ederiz.

Sıcak Soğuk Uygulama

Belin zorlanması sonucunda yaralanma gerçekleşir ise sıcak soğuk uygulamasını yapmanızı tavsiye ederiz. Bu uygulama yaralanma sonucu oluşan akut iltihabını yavaşlatır. Havlu ile yaralanmanın gerçekleştiği bölgeye buz torbası müdahalesi uygularsanız ani ve şiddetli bel ağrısını da keser. Cildiniz tahriş olmaması için bir havlu ile yaralı bölgeye müdahale ediniz. Akut iltihabı için 48 saat buz uygulaması yapıldıktan sonra sıcak tatbiki yapılır fakat cildinizin zarar görmemesi için sıcaklığın ayarlamasını iyi yapmanız gerekir.

Ergonomik

Bu ağrının geçebilmesi için yapmanız gereken birçok yöntem vardır. Fakat bunlardan en önemlisi yaşam alanlarınızdır. Bilgisayar başında çalışıyorsanız monitör, fare, klavyenin duruşları ve sandalyenizin size uygun olması için değiştiriniz. Kambur oturmanızı engelleyecek ve belinizi destekleyecek ergonomik tasarımlara yönelmelisiniz.

Germe

Bel ağrısına iyi gelen egzersiz ve germe hareketlerini yaparak kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Bu hareketleri tek başınıza yapmamaya çalışın ayrıca doktorunuza yapacağınız egzersizleri danışmanı gerekir. Uzman doktorlar tarafından önerilen 3 hareketi kendinizi iyi hissedene kadar yapabilirsiniz. Fakat bunları set şeklinde kendinizi zorlamadan yapmanızı tavsiye ederiz. İlk olarak kobra duruşu hareketi ile başlayıp biraz zorlanabilirsiniz. Daha sonra ayak parmaklarına dokunma ve bu egzersizden sonra çocuk duruşu egzersizini yapabilirsiniz.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrısı için doktorunuz sizlere bazı tamamlayıcı tıbbı tetkikler hakkında önerilerde bulunur. Bu tamamlayıcı tıbbı genetikler yaşadığınız ağrının sebebine göre değişiklik gösterebilir. Aşağıda sizlere sunulan tetkikler ile şiddetli ve kronik ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Proloterapi enjeksiyonlar

Proloterapi enjeksiyonlar ile belinizde ağrı hissettiğiniz bölgeye iğne yoluyla enjekte edilir. Bu enjeksiyon ile vücudunuzda zarar gören hücreler iyileşir veya büyür. Bu sayede zarar gören hücree tedavi edilir ve ağrılarınız sona erer.

Spinal manipülasyon

Bu yöntemde profesyonel kişiler bel bölgenize doğru ve planlı bir şekilde baskı uygular. Bu baskı sonucu omurganızdaki hizalanma düzeltilir.

PRP

Belinizdeki ağrınızın sebebi diskler ise PRP yönteminin uygulanması gerekir. Bu yöntem de trabosit bakımından zengin kan bel bölgenize enjekte edilir ve disklerdeki kaymalar, tahrişler giderilir.

Bel ağrısı neden olur ve nasıl geçer yazımızın sonuna geliyoruz. Bu yazımızda sizlere genel olarak konulan tanıları, sebep olan unsurları ve bu problemler için iyi gelen yöntemleri paylaştık. Binlerce sebepten dolayı çekilen bu acının giderilmesi için uzman doktorunuza danışarak tedavileri planlamanızı tavsiye ederiz. Daha fazla ve bilgi için uzmanlarımıza sorular sorabilirsiniz.

Kaynak Kodu acıklama

Yorum (2)