Jinekolojik kanserlerin belirtileri nelerdir?

Jinekolojik kanserlerin belirtileri kanserin türüne göre değişir. Jinekolojik kanser dendiğinde kadın üreme organlarından köken alan kanserler anlaşılır. Bu makalede en sık görülen jinekolojik kanserler ve belirtilerini okuyacaksınız. 

Jinekolojik kanserlerin belirtileri nelerdir?

Kadınlarda görülen ve üreme organlarından kaynaklanan kanserlerdir. Jinekolojik kanserlerin görülme sıklığı gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde değişkenlik gösterir. Jinekolojik kanserler dendiğinde vulva kanseri, vajina kanseri, rahim ağzı kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, fallop tüpü kanserleri ve karın iç zarı kanserleri anlaşılır. Jinekolojik kanserlerin belirtileri kanserin türüne göre değişir. 

Rahim kanseri belirtiler nelerdir?

Jinekolojik kanserlerde kadın genital kanserlerinin bir kısmı hemen belirti verebilir. Rahim kanserlerinin %70’i vajinal kanama ile başlıyor, %50’si ise karın içi kanserleri ve yumurtalık kanserlerinde olduğu gibi hiçbir belirti vermez. Jinekolojik kanser türlerinden biri olan rahim kanserleri %70-%90 arası vajinal kanamalar ile kendini gösterir. Adet dışı kanama, menopoza yakın dönemde yoğun ve uzun süreli kanamalar, yumurtlama olmadan periyod geçirme karşılanmamış östrojen etkisine maruz kalmış kadınlarda görülür.

Vulva kanseri belirtiler nelerdir?

Vulva kanseri daha çok genital bölgede kaşıntı, ele gelen kitle, geçmeyen ülseri lezyonlar şeklinde kendini gösterir. Özellikle ileri yaşlarda menopoz sonrasında daha sık görülür.

Vajen kanseri belirtiler nelerdir?

Vajen kanseri ise ağrısız vajinal kanama, akıntı veya ilişki sonrası kanama, sık idrara çıkma, kasık ağrısı belirtileri ile kendini gösterir. Vajen kanseri, 60-70’li yaşlarda artış gösterir. 

Serviks kanseri belirtiler nelerdir?

Serviks kanseri, anormal ve adet dışı vajinal kanamalarla belirti veriyor. Özellikle ilişki sonrası kanamalar, kötü kokulu kanamalar, ileriki evrelerde kasık ağrısı, sık idrara çıkma, idrarda kan gelmesi, idrarda yanma ve sızlanma, bağırsak ve mesane ilerlemesine bağlı semptomlarda diğer belirtiler arasındadır. Serviks kanseri ise ortalama 40’lı yaşlarda, 35-55 yaş arasında görülür. 

Kaynaklar:

  1. https://www.cdc.gov/cancer/gynecologic/basic_info/what-is-gynecologic-cancer.htm
  2. https://www.yalemedicine.org/conditions/gynecological-cancers 
Kaynak Kodu acıklama

Yorum (0)