Algoloji bölümüne kimler gider?

Algoloji bölümü, ağrı tedavisi ile uğraşan bir tıp bölümüdür. Şiddetli ağrıların tedavisi algoloji uzmanlarınca yapılır. Daha çok kanser ağrısı, kas ve iskelet sisteminden kaynaklanan romotizmal ağrılari, nevralji, bel ağrıları, boyun ağrıları, omuz, diz, dirsek ve kalça ağrıları, sırt ağrıları, bacak ağrıları, şeker hastalığına bağlı oluşan ağrılar ve nedeni bilinmeyen ağrılar algoloji bölümünün ilgi alanına girer.

İlgili Sorular


Algoloji nedir? Hangi hastalıklara bakar?

Algoloji nedir? Hangi hastalıklara bakar? Algoloji, ağrı bilimidir. Ağrı tedavisi ile ilgilenen bir tıp bilimidir. Algoloji ilgi alanına giren başlıca ağrılar  kronik ağrılar, baş ağrıları, el bileği ağrıları (karpal tünel sendromu), kanser ağrısı, romatizmal hastalıklardan kaynaklanan ağrılar, zona ağrısı,trigeminal nevralji, boyun ağrıları, bel ağrıları, sırt ağrıları, fibromyalji, omuz, kalça, diz ve ayak bilek ağrıları, ameliyat sonrası ağrılar, diyabetik nöropati, siyatik ağrıları, kaza, kırık çıkık ve yaralanmalara bağlı oluşan ağrılar, psikolojik ağrılardır. 


Algoloji randevusu nasıl alınır?

Algoloji bölümünden randevu nasıl alınır? Algoloji ağrı tedavisi ile ilgilenir. Uzun süreli ve geçmeyen ağrıları olan hastalara bakar.  Devlet hastanelerinde ya da üniversite hastanelerinde , her isteyen algoloji doktoruna muayene olamaz. Algoloji doktorundan randevu almak için ilk önce yeşil liste (takipli hasta) adı verilen bir listeye kendiniz ekletmeniz gereklidir. Bunun için ilk önce şikayetinize göre fizik tedavi ya da beyin cerrahisi polikliniğine gitmelisiniz. Doktorunuz uygun görürse sizi, yeşil listeye (takipli hasta listesi) ekleyecektir. Doktorunuz sizi bu listeye ekledikten sonra yapmanız gereken şey, Alo 182' yi aramak ya da internet üzerinden merkezi hasta randevu sisteminden (MHRS), istediğiniz bir algoloji polikliniğinden randevu almaktır. 


Mouse hastalığı nedir?

Mause hastalığı, aslında el bileğindeki sinirin sıkışmasına bağlı ortaya çıkan bir durumdur. Sürekli ve aynı şekilde yapılan hareketler, elde, bilekte, dirsek ve omuzda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Özeliikle gün boyu bilgisayar başında olan ve mouse kullananlarda kas ve bağlara orantısız ve dengesiz bir yük binmektedir. Bu yük sinirlerde sıkışmaya neden olarak, dirsek, el, bilek ve omuzda ağrı ve uyuşmayla kendini gösteren ve iş hastalıklarının başında gelen sorunlardan biri olan mouse hastalığı denilen duruma yol açabilir. Bu belirtiler dikkate alınmazsa karpal tünel sendromu, tenisçi dirseği, kaslarda tetik nokta oluşumu, ellerde uyuşma ve sinir sıkışmaları, omuzlarda erken dönemde kireçlenmeler görülebilir.

Mouse hastalığı, tenisçi dirseği, sinir sıkışması gibi farklı şekillerde kendini gösteren ofis hastalıklarından korunmak için, çalışma koşulları hakkında bilinçli hareket etmek gerekir. Belli bir pozisyonda en fazla 20 dakika durlmalı, daha sonra 2 dakika kadar işe ara verilmelidir. Böylece sıkışmaya maruz kalan sinirler ve damarlara rahatlaması için bir şans verilmiş olur.

Bu durumdan korunmak için nelere dikkat edilmeli?

Mouse kullanırken bilekler uzun süre bükülü tutulmamalı,

Mouse kullanırken bilek uzun süre basıya neden olacak bir şekilde masanın kenarında tutulmamalı,

Sürekli olarak dirseği ve ellerinizi yoracak ağır yük kaldırılmamalı ve el ile çok fazla yük taşımamalı,

El bileğindeki bağ, eklem ve kasları güçlü tutmak için düzenli olarak spor yapılmalı,

Bilgisayar başında uzun süre hareketsiz kalmamalı ve yapılan işe ara verilmeli,

Sinirin geçtiği kanalda oluşan yağlar, zaman içinde kireçlenme ve sinirlerde bası oluşturabilir. Bu yüzden ideal kilo korunmalı,

El bileğini tekrarlayıcı hareketlerin zararlarından korumak için istirahat atelleri yani bileklik kullanılmalıdır.


Kadınlarda meme ağrısı için hangi doktora gidilmeli?

Meme ağrısı kadınlarda sık görülen bir durumdur. Meme ağrısı, memede gerginlik, hassasiyet, yanma, batma, acıma şeklinde hissedilebilir. Ağrı sürekli ya da arada olabilir. Memedeki ağrının en sık görülen iki nedeni, hormonal dalgalanmalar ve meme kistleridir. Bir çok kişi meme ağrısı için hangi bölüme ya da hangi doktora gideceğini bilmiyor oalbilir. Meme ağrısı için genel cerrahi doktoruna gidilmesi gerekir. 


Mesane ağrısı nerede olur?

Mesane ağrısı, göbeğin altındaki bölgede hissedilir. Mesane içerisinde idrar birikir, depolanır ve bir süre sonra vücuttan atılır. Mesane ağrısı özellikle mesane dolu iken suprapubik bölge olarak da bilinen göbek altı ile kasıklarda hissedilir. 


Kanser ağrısına hangi bölüm bakar?

Kanser ağrısına algoloji bölümü bakar. Ağrı ile ilgilenen bilim dalı algoloji bölümüdür. Algoloji her türlü ağrının tedavisi ile ilgilenir. Kanserin ilgili bölüm tarafından tedavisi uygulanır. Algoloji bölümü de kanserden kaynaklanan ağrıların giderilmesini sağlar.


Algoloji bölümü hangi hastalıklara bakar?

Algoloji, ağrı bilimi demektir. Bu bilim dalı, çeşitli nedenlerden dolayı oluşan ağrıların tanı ve tedavisi ile ilgilenir. Bu konuda uzmanlaşmış doktorlara algolog adı verilir. Bu bölüme gitmek isteyen kişiler, hastanelerin  algoloji (ağrı) polikliniğine baş vurmalıdır. 


İstanbul ilinde algoloji bölümü olan hastaneler hangileridir?

İstanbul ilinde algoloji bölümü (ağrı polikliniği) bulunan hastaneler şunlardır; 

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi

Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Eyüpsultan Devlet Hastanesi

Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Osmaniye / Bakırköy Polikliniği

İstinye Üniversite Hastanesi

Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi

Liv Hospital Ulus

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

Medilife Beylikdüzü Hastanesi

Medipol Mega Üniversite Hastanesi

Memorial Ataşehir Hastanesi

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi

Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Sultanbeyli Devlet Hastanesi

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Tuzla Devlet Hastanesi

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi


Topuk ağrısına hangi bölüm bakar?

Topuk ağrısı olan bir kişinin gitmesi gereken bölüm ortopedi ve travmatoloji bölümüdür. Topuk ağrısı genellikle topuk dikenine bağlı görülür. Topuk ağrısının nedenleri arasında aşil tendonunun iltihabı ya da yırtılması, kemik tümörü, bursit (eklem iltihabı),osteomiyelit (kemik enfeksiyonu), Paget hastalığı, periferik nöropati, artrit, gerilmeye bağlı kemik kırıkları gibi nedenler de bulunmaktadır. 


Algoloji hangi bölümdür?

Algoloji, ağrı tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan ağrıların nedenini bulma ve tedavi etmek için uğraşır. Algoloji bir üst uzmanlık alanıdır. Algoloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Anesteziyoloji ve Reanimasyon bilim dallarının üst uzmanlık alanıdır. 


Yeni SSS


Rahim sarkması, kadın üreme organlarından biri olan ve rahim adı verilen organın, bulunduğu yerden aşağıya doğru ilerleyerek vajina içerisine girmesidir. Rahim pelvis (leğen) boşluğu içerisnde bulunur ve bazı bağlar ile karın duvarına aslıdır. Aşırı ...


Peyronie hastalığının ilk döneminde bazı ilaçlar kullanılır. Peyronie hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır; Verapamil: Aslında bu ilaç yüksek ...


Peyronie hastalığı kendiliğinden geçebilir. ancak bu hastalığın bulunduğu evreye bağlıdır. Peyronie hastalığının erken ve geç dönem olmaka üzere i ...


Peyronie hastalığı kansere dönüşmez, kanser ile bir ilgisi yoktur. Peyroni hastalığı, daha çok orta yaşın üzerindeki erkeklerde görülen bir hastalıktır. Bu hastalıkta pen ...


Erkeklerde akıntı veya penis akıntısı yapan en önemli neden bel soğukluğu olarak da bilinen üretrit hastalığıdır. Üretrit, gonor ...