Mesane kanseri (tümörü) kimlerde sık görülür?

Mesane kanseri ya da mesane tümörü, en yaygın olarak sigara içen insanlarda görülse de, nadiren sigara içmeyen insanlarda da ortaya çıkabilir. Mesane kanseri diğer kanser türleri gibi genetik özelliklerin ön planda olduğu bir hastalıktır. Çevresel karsinojenler de mesane kanserinin ortya çıkmasında etkili olur. Bu tür kanserojen maddeler maruz kalmak, mesane kanseri gelişiminde çok önemlidir. Özellikle baca temizleyiciliği yapanlarda, plastik ve lastik sanayisinde çalışan işçilerde mesane kanseri daha sık görülür. 

İlgili Sorular


Mesane kanseri evre 1 nedir?

Mesane kanseri evre 1 ya da 1. evre mesane kanseri, mesane kanserinin en erken evrelerinden biridir. Mesane kanseri 1. evrede, kanser hücreleri, henüz mesanenin içini döşeyen mukoza tabakasında yer alır. Kanser hücreleri, henüz kas tabakasına, lenf bezlerine ve uzak organlara sıçramamıştır.

Mesane kanseri 2. evre nedir? Belirtileri nelerdir?

Mesane kanseri 2. evre dendiğinde, kanserin mesane duvarını oluşturan kas tabakasını tuttuğu anlaşılır. Mesane duvarı kaslardan oluşur. Mesane kanseri, mesanenin içini döşeyen tabakadan başlar. Kanser bu tabakada ise evre 1 mesane kanseri adını alır. Biraz daha derinleşir ve kasları tutarsa evre 2 mesane kanseri ya da 2. evre mesane kanseri olur. Bu evrede henüz lenf bezi ve uzak organlara sıçrama yoktur. Bu evrede hiç bir belirti olamaybilieceği gibi, idrarda kan görülmesi, kanlı idrar yapma, sık idrara çıkma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. 

Mesane kanseri görülme sıklığı nedir?

Mesane kanseri görülme sıklığı günümüzde giderek artmaktadır. Çünkü mesane kanserinin temel nedeni sigaradır. Toplumda sigara içilme oranı arttıkça mesane kanserinin görülme sıklığı artmaktadır. Dünyada en sık görülen 5. kanser türü mesane kanseridir.Mesane kanserinin görülme sıklığı erkeklerde kadınlara göre 3 kat daha sıktır. Erkeklerde prostat, akciğer ve kalın barsak kanserlerinden sonra dördüncü sıklıkta görülür. Erkeklerde görülen tümkanserlerin yaklaşık olarak %7’sini mesane kanseri oluşturur. Kadınlarda ise en sık görülen 7. kanserdir ve tüm kadın kanserlerinin %2.5’ini oluşturur.

 

 

Mesane kanserinin belirtileri nelerdir?

Mesane kanserinin belirtileri, hastalığın evresine göre değişebilir. Hastalığın genellikle ilk görülen belirtisi, ağrısız kanama veya idrarda kan görülmesidir. idrarda kan görülmesi çok önemli bir bulgudur. Bu kanama genellikle ağrısızdır. Bu yüzden, bazen hastalar ağrı olmadığı için bunu önemsemez. Bazende kişi, çevresine  ve doktora bu durumu anlatmaktan çekinebilir. Genellikle ağrılı kanamaların sebebi genellikle idrar yolu enfeksiyonu ya da taş gibi kanser olmayan hastalıklar olur. Ancak ağrısız kanamaların altında yatan hastalık daha çok mesane kanseri gibi kötü huylu bir hastalıktır. Mesane kanserindeki kanamalar, aralıklı olma ve bir süre sonra geçme eğilimindedir. Bu nedenle hasta durumu çok basit bir olay gibi düşünür. Ancak bu dönem çok önemlidir. Eğer ihmal söz konusu olursa, mesane kanseri daha da ilerler ve yayılmaya başlar. Bu yüzden bir kere bile idrarda kan görülmesi durumunda, mutlaka bir üroloji uzmanına (ürolog) başvurulmalıdır. 

Mesane kanseri (tümörü) nedir?

Mesane kanseri ya da mesane tümörü, mesanenin içini döşeyen tabakadan kaynaklanan bir tümördür. Mesane kanserin görülme sıklığı günümüzde giderek artmaktadır. Çünkü mesane kanserinin en önemli nedeni sigara kullanımıdır. Toplumda sigara içilme oranı arttıkça mesane kanseri görülme sıklığı daha da artmaktadır. 

Mesane (idrar kesesi) nedir?

Mesane yani diğer ismiyle idrar torbası, idrarın depolanmasına ve boşaltılmasına katkıda bulunan bir organdır. İdrar torbası, idrar kesesi olarak da bilinir. Karın boşluğunun altında bulunan içi boş bir organdır. Mesanenin içi, ürotelyum adı verilen bir tabakayla kaplıdır. Mesane kanseri genellikle bu tabakadaki hücrelerden kaynaklanır.

Mesane kanseri (tümörü) nasıl tedavi edilir?

Mesane kanseri (tümörü) tedavisi, hastalık erken dönemde tespit edilebilirse genellikle daha kolaydır. Mesane, idrarı depolayan içi boş bir organdır. Ürolojik organların önemli bir bölümüne, doğal bir delikten girilerek hastalıklı bölgeye ulaşılabilir ve hastalık tedavi (ameliyat) edilebilir. TUR mesane denilen bu ameliyat, tamamen kapalı olarak gerçekleştirilir. Mesane kanserine, idrar kanalından girilerek ulaşmak son derece basittir. Mesane içindeki bir kanserin temizlenmesi 15-20 dakikalık bir ameliyattır. Hasta kanserin küçük olduğu bazı hastalarda, hasta gece hastanede kontrol altında tutulmaz ve aynı gün taburcu edilebilir. Kanserin mesane kasını tuttuğu daha ileri evrelerde ise mesane tamamen çıkarılır. Buna sistektomi adı verilir. Daha sonra ise bağırsaklardan yeni mesane yapılır. Buna yapay mesane adı verilir. Mesane kanseri tedavisi daha detaylı bilgi https://www.hastalarokuyor.com/mesane-kanseri-tedavisi/

Mesane kanseri nasıl anlaşılır ?

Mesane kanseri nasıl anlaşılır? Tanısı nasıl konur? Mesane kanseri tanısı erken dönemde konursa, tedavi daha kolay olur. Mesane kanseri tanı yöntemleri içinde ultrason, MR ve tomografi gibi görüntüleme yöntemleri bulunur.  Aynı zamanda tümörün direkt olarak görülmesini sağlayan sistoskopi adı verilen bir yöntem de uygulanır. Bu yöntemde, idrar deliğinden son derece ince ve rahatsızlık vermeyen yumuşak bir aletle girilerek mesanenin içine bakılır ve içerisi değerlendirilir. Kesin tanı için sistoskopi genellikle yeterlidir. Bu sayede tümörün boyutu, yayılma durumu gibi detayları incelenir. Sistoskoplar kablo gibi kıvrılabilir özellikte olan yüksek tıp teknolojisi ürünleridir. Aynı zamanda elde edilen görüntülerin çözünürlüğü de son derece yüksektir. Sistoskopi sırasında hastaya anestezi verilmesi gerekmez. Bu endoskopik inceleme ayakta yapılan bir uygulamadır. Mesane kanseri tanısında %100’e yakın başarına sahiptir.

Mesane kanserinde erken dönemde tanı konulduğunda günübirlik bir cerrahi işlemle tüm kanserli yapıdan kurtulmak mümkün olabilir. Ancak geç kalınırsa mesanenin komple alınması (sistektomi) ve bazı vakalarda idrarın vücut dışında belirli bir noktaya toplanarak bir torbayla (ürostomi) yaşanması gerekebilir. Erken dönemde tanı koyulan bir hastalık olduğu için tedavi noktasında gecikmemek doğru olur.

Mesane kanseri evreleri nelerdir?

Mesane kanseri evreleri şunlardır;

Evre 1

Bu evrede kanserli yapı yüzeyel epitel tabakanın bir alt tabakası olan subepitelyal dokuda yer alır. Henüz kas tabakasına, lenf bezlerine ve uzak organlara bir sıçrama yoktur.

Evre 2

Bu aşamada kanser, kas tabakasını tutmuştur. Ancak hala lenf bezi ve uzak organlara sıçrama yoktur.

Evre 3

Bu evrede mesane kanseri, mesanenin etrafındaki yağlı tabaka ve çevredeki organlara yayılım gösterir. 3A evresinde lenf nodlarında en fazla bir tane metastaz yapma söz konusudur.  Uzak organlara bir yayılma yoktur. 3B evresinde ise pelvik veya üst pelvik lenf nodlarında çok sayıda metestaz söz konusudur.

Evre 4

Bu evrede kanser uzak organlara ve lenf bezlerine yayılmıştır. 4A evresinde uzak organlarda metastaz söz konusu değildir. Prostat, vajina gibi komşu organlar tutulmuştur. Ancak 4B evresinde kanserli yapı kemik, akciğer, karaciğer gibi birçok organa metastaz söz konusudur.

Mesane kanseri ölümcül müdür?

Mesane kanseri tedavi edilmezse ilerleyerek yaşamı tehtit eder bir hale gelir. Mesane kanserine yakalanan bir kişinin yaşam süresi ya da mesane kanserinden kurtulabilmesi veya kurtulamaması, kişiden kişiye farklılık gösterir. Mesane kanserinde başarı oranı, kanserinin evresine, türüne, büyüklüğüne, sayısına, uygulanan tedavi yöntemine ve hastanın tedaviye uyumuna göre değişmektedir. Bütün bunlardan dolayı, her mesane kanseri hastasının hayatta kalma ihtimali farklılık gösterebilir.  Amerikan Kanser Derneği tarafından yapılan bir çalışmada, mesane kanserinin tüm evrelerini göz önüne alındığında, mesane kanserine yakalanan hastanın 5 yıllık hayatta kalma oranı %77, 10 yıllık hayatta kalma oranı %70, 15 yıllık hayatta kalma oranı ise %65 olarak hesaplanmıştır. 

Yeni SSS


Bitter çikolata cinsel isteği artırır. Bitter çikolatanın içerisinde feniletilamin bulunmaktadır. Bu madde hem erkeklerde hem de kadınlarda libido yani cinsel isteği artırmaktadır. Bitter &cced ...


Bazı yiyecekler tüketilmesi libido artışına neden olabilir. Libidoyu artıran besinler arasında kırmızıbiber, karanfil, tarçın, zencefil, ve kimyon gibi baharatlar, çilek, muz, nar, av ...


Libido düşüklüğü yapan ilaçlar şunlardır; Bazı tansiyon ilaçları Kanser (kemoterapi) ilaçları Kortizon içeren ilaçlar Mi ...


Libido doğal yol ile artırılabilir. Libidoyu doğal yoldan artırmanın yolları şunlardır; Düzenli olarak egzersiz ya da spor yapmak Sağlıklız gıdalardan uzak durmak ve dengeli ...


Libido azalması, libido artışına göre daha sık görülür. Libido azalması, kişinin partnerine ya da karşı cinse karşı cinsel isteğinin azalması olarak tarif edilebilir. Libido azalmasının nedenleri arasında çiftler arasındaki uyumsuzluk, erkeklerin y ...