Anüs çevresinde kaşıntı var, Advantan krem var yeterli olur mu?

Anüs çevresinde kaşıntıya bağlı yara oluşumum var vücudum bunun dışında bir yan etkiyle karşı karşıya değil neden olduğunu bilmiyorum internette kortizonlu ilaçlar kullanılıyor diyor elimde Advantan var yeterli olur mu


Cevap (1)

Anüs (makat) kaşıntısını gidermek için öncelikle kaşıntının nedenini tespit etmek ve onu gidermek gerekir. Kaşıntının en sık görülen nedenleri arasında hemoroid, makat çatlağı (anal fissür), fistül, kıl kurdu, makat bölgesinin yetersiz  ya da aşırı temizliği, bazı gıdalar, makatın ıslak bırakılması, dar ve sentetik çamaşırlar, anal ilişki, temizlik için ıslak mendil kullanımı, uygun olmayan tuvalet kağıdı ile aşırı temizlik bulunmaktadır. Kortizonlu kremler de makat bölgesinde kaşıntıya neden olabilir. Advantan içerisinde kortizon bulunan bir kremdir. Bu tür kremler nedeni bilinmeyen  makat kaşıntılarında  kısa süreli kullanılabilir. Ancak uzun süreli kullanılmamalıdır. Size tavsiyemiz, bir genel cerrahi doktoruna gidiniz ve onun önerileri doğrultusunda ilaç kullanınız. 

Yeni Sorular


Kalp çarpıntısı neden olur?

mustafa tuna - 1 hafta önce

Kalp çarpıntısı neden olur?

Kalpte çarpıntı neden olur?


Hacamat sağlık açısından faydalı mı?

Gizli Profil - 2 hafta önce

Hacamat sağlık açısından faydalı mı?

Hacamat sağlık açısından faydalı bir uygulama mıdır?


Uyuyabilmek için melatonin kullanıyorum. İleride zararı olur mu?

necatitellikol - 2 hafta önce

Uyuyabilmek için melatonin kullanıyorum. İleride zararı olur mu?

Uykuya dalma problemi yaşadığım için her gün 3 gr melatonin tablet kullanıyorum. Bu tabletlerin uzun, kısa ve orta vadede herhangi bir yan etkisi veya zararı var mıdır?


Alkol bağımlılığı için çip tedavisi

Yaşar - 1 ay önce

Alkol bağımlılığı için çip tedavisi

Hocam saygılar alkol tedavisi için çip takdirdim ve alerji yaptı. Çipin süresi bitmesine rağmen karnımda cipin yerinde delik açılmış etrafında alerjik reaksiyon çıkmış ve iltihap su gibi akıyor ne yapmam gerekiyor?


Sol testisimde ağrı var

Gizli Profil - 2 ay önce

Sol testisimde ağrı var

Umarım iyisinizdir, size bir konuda danışmak istiyorum., yardımcı olursanız sevinirim (Uzun bir yazı olacak lütfen kusura bakmayın, detayları vermem lazım, yaşım 24) Ben yaklaşık 4 hafta önce şüpheli olduğunu düşündüğüm bir ilişki yaşadım (korunmama rağmen). Aynı hafta içerisinde idrarda yanma ve kaşıntı gibi şikayetlerle bir üroloğa gittim. Gonore veya idrar yolu enfeksiyonu olabileceğimi söyledi ve bir idrar tahlili yapmamı istedi (sarı veya yeşil bir akıntı olmadı ama ilaç kullandığım bir hafta boyunca bir ıslaklık vardı penis ucunda), tahlilde enfeksiyon olduğu gözüküyordu. İlaç olarak Azitro 500 mg (3 adet hap olan) kullandım ve bir hafta sonra tekrar aynı doktora kontrole gittim. Semptomlarım neredeyse yok gibiydi ve tekrar 1 hafta kadar daha Azitro 500 mg kullanmamı söyledi. Aradan 1 hafta geçti ve semptomlarım gitti fakat 2 gündür sol testisim ve sol tarafımda ki kasıkta bir ağrı var, bugün hastaneye gittiğimde doktorun hastaneden ayrıldığını ve başka bir şehre gittiğini öğrendim. Ağrım bir anda çok arttığı için Genel Cerrahi muayene etti. Testisimde ve kasığımda herhangi bir şişlik ve kızarıklık yok ama o bölgemde fakat ağrı var. (bugün yürürken bayağı bir ağrı hissetim fakat şimdi hafifledi bayağı) İlaç olarak Dexpadu 50mg/500 mg ve Roxin 750 mg verdi. Fakat 3. kez daha yüksek dozda antibiyotik kullanmak beni biraz gerdi, sizce ilaçları kullanmalı mıyım iltihap ilerlemiş demek midir? Bir tavsiyenizi almak çok isterim. Saygılarımla,